Co to jest astaksantyna?
Astaksantyna jest związkiem chemicznym zaliczanym do grupy ksantofili – tlenowych pochodnych karotenów. Można ją spotkać w przyrodzie – jest produktem syntezy grzybów i innych mikroorganizmów. Ważnym jest fakt, że nie wytwarza jej nasz organizm. Naturalna astaksantyna słabo rozpuszcza się w wodzie, chociaż nadal wchłaniana jest skuteczniej niż inne karotenoidy (jak likopen). Aktualna wiedza donosi, że astaksantyna rozprowadzana jest do każdej tkanki organizmu i bez przeszkód potrafi pokonać barierę krew-mózg.
Astaksantyna Forest Vitamin jest bardzo cennym związkiem o wielu zastosowaniach. Zapotrzebowanie jest więc ogromne, ale naturalne jej źródła są niewielkie. Szacuje się, że nawet 95% produktu obecnego na rynku pochodzi z syntezy chemicznej. Wówczas choć jest mniej stabilny, łatwiej rozpuszcza się w wodzie.
Astaksantyna – właściwości
Za sprawą budowy chemicznej i struktury, która jest niezwykle podobna do rozmieszczenia ludzkich błon biologicznych, astaksantynę cechują potężne właściwości przeciwutleniające. Związek jest zdolny do usuwania wolnych rodników różnego pochodzenia (zwłaszcza reaktywnych form azotu i tlenu), ochrania komórki śródbłonka przed uszkodzeniem wywołanym stresem oksydacyjnym, powoduje także zwiększenie aktywności enzymów przeciwutleniających.
Astaksantyna wykazuje właściwości kardioprotekcyjne – w dużym stopniu zapobiega zaburzeniom i chrobom czynności układu sercowo – naczyniowego. Astaksantyna Forest Vitamin przejawia także działanie przeciwzakrzepowe kartenoidów i przyczynia się do możliwej poprawy sprężystości ścian naczyń krwionośnych.
Donosi się o cechach przeciwzapalnych astaksantyny, niewykluczone, że będzie miała przełomowe znaczenie w terapii chorób związanych z przewlekłym procesem zapalnym.
Astaksantyna Forest Vitamin wspomaga też odporność, w związku z tym, że działa także antynowotworowo.
Zobacz tez: Gdzie znaleźć ogłoszenia nieruchomości bez pośredników?